Acasa / Blog / „Speranta” inoata pentru viata

„Speranta” inoata pentru viata

Copiii de la Fundatia de Abilitare “Speranta”, insotiti de antrenorul lor, kinetoterapeutul Marius Parjol, au participat la evenimentul caritabil “ÎNOTAM PENTRU VIAȚĂ” ediția 2. Evenimentul a avut loc in data de 12 mai 2019 la Arena Aqua Sport din Timisoara.

Dupa o incalzire cu mișcări ușoare de ZUMBA, participanții au continuat cu 15 minute de AQUA GYM în bazinul mare. Odată ce încălzirea a fost făcuta, participantii au fost pregătiți pentru una din următoarele probe:

1. Fa echipa cu voluntarul tău, proba dedicata celor care nu știu sa înoate, dar au dorința de a încuraja prin sport – înot.
2. Chiar pot! – proba dedicata celor care pot înota cu plute, labe și macaroane dar fără ajutorul unui voluntar.
3. Familia mea înoată! – echipe in familie
4. Ștafeta generațiilor – echipa de 3 generații, prieteni sau membri de familie
5. Ștafeta firmei – echipa firmei, de la cel mai vârstnic pana la cel mai tânăr
6. Echipa micilor speranțe – profesorii / instructorii + copii
7. Înot liber 1000 m
8. Înot liber 1500 m
9. Înot liber 2000 m
10. Înoată fără oprire pe toată durata evenimentului (2 ore și 30 minute)

Proiectul are ca scop implementarea a cat mai multe programe sportive, activități de socializare, recuperare și preventive dedicate seniorilor. Prin acest proiect susținem:

• Asociația – AREBA (Acțiune, Refacere, Educație, Bucurie, Armonie), Asociația pacienților cu reumatism din Banat. Este o organizație non-guvernamentală cu sediul în municipiul Timișoara, str. Johannes Gutenberg, nr.8, județul Timiș.
  • Seniorii, prin implementarea de programe sportive adaptate acestei categorii (exemplu: pilates, aqua gym) în cat mai multe locații cu specific sportiv.

La baza acestui eveniment se afla DRAGOSTEA, EMPATIA și UMANITATEA!

Speranta-inoata-pentru-viata-3

Picture 6 of 7